Σχετικά με το σχολείο και την περιοχή

Το Γενικό Λύκειο Συκιάς βρίσκεται στο Δημοτικό Διαμέρισμα Συκιάς Χαλκιδικής και από το 2014 στεγάζεται σε καινούργιο κτίριο. Μέχρι το 2014 το ΓΕΛ Συκιάς συστεγαζόταν με το Γυμνάσιο Συκιάς. Στο ΓΕΛ Συκιάς φοιτούν 84 μαθητές από το Δημοτικό Διαμέρισμα της Συκιάς αλλά και από τα γειτονικά χωριά Σάρτη, Τορώνη, Πόρτο Κουφό.
Το νέο κτίριο του Λυκείου διαθέτει άνετες αίθουσες διδασκαλίας, γραφεία καθηγητών, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, εσωτερικό γήπεδο βόλεϊ και χώρο γυμναστικής και γενικώς πληρεί όλα τα κριτήρια ενός σύγχρονου και μοντέρνου σχολείου.

Η Συκιά είναι κωμόπολη με 3.853 κατοίκους και έδρα του πρώην Δήμου Τορώνης και νυν Δήμου Σιθωνίας του νομού Χαλκιδικής. Αποτελεί Δημοτικό διαμέρισμα με την ίδια ονομασία . Είναι το νοτιότερο και πιο απομονωμένο χωριό της Σιθωνίας, σε απόσταση 160 χιλιομέτρων από τη Θεσσαλονίκη. Οι κάτοικοι ασχολούνται κυρίως με την αλιεία, τη γεωργία, τη μελισσοκομία, τη κτηνοτροφία και τον τουρισμό.
Το σημερινό του όνομα το χωριό το οφείλει σε μια μεγάλη συκιά που βρισκόταν έξω από το χωριό, ή κατά μία άλλη εκδοχή ότι είναι χτισμένο στη σκιά του Αγίου Όρους.

Το χωριό κατάφερε μέχρι σήμερα να διατηρήσει αρκετά καλά την παραδοσιακή του αρχιτεκτονική φυσιογνωμία. Οι Συκιώτες είναι πολύ φιλόξενοι άνθρωποι και διατήρησαν τη δική τους τοπική διάλεκτο και του ξεχωριστούς χορούς. Έχει ωραία, μικρά, στενά δρομάκια με καλοδιατηρημένα σπίτια, με χαγιάτια και πεζούλια.

Στο βορινό λόφο του χωριού δεσπόζει ο επιβλητικός πέτρινος ναός του Αγίου Αθανασίου, ο οποίος χτίστηκε το 1814, καταστράφηκε το 1854 (από τον Μακεδόνα οπλαρχηγό Τσάμη Καρατάσο, ο οποίος απέκλεισε μέσα στην εκκλησία τους Τούρκους, που διαφέντευαν μέχρι τότε τη Συκιά, και τους έκαψε) και ξαναχτίστηκε το 1856. Δίπλα στο ναό υπάρχει το θαυμάσιο παλιό σχολείο του χωριού με τους πέτρινους κίονες, κτίσμα του 1870.
Το χωριό απέχει 2 περίπου χλμ. από τον κεντρικό δρόμο προς την ενδοχώρα. Στην γύρω περιοχή υπάρχουν θαυμάσιες παραλίες.